: : Kategoriler : :
: : Sponsor Reklam : :
istanbul gezilecek yerler
: : Son Yorumlar : :
File engine/modules/iComm/show.php not found.
: : Takvim : :
«    Nisan 2015    »
PtSaÇrPrCuCtPz
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
: : Arşiv : :

iletişimBize Ulaşın

: : Anket : :
Sizce En Güzel Bölgemiz?
Marmara
Ege
Akdeniz
İç Anadolu
Karadeniz
Doğu Anadolu
Güneydoğu Anadolu
: : Popüler Konular : :
Saraybosnada Gezilecek Yerler Bosna Hersek’in başkenti olan Saraybosna aynı zamanda ülkenin en büyük şehri. Saraybosna’nın İngilizce başta olmak üzere birçok dilde karşılığı

: : Etiketler : :
: : Bağlantılar : :

Malatya Gezilecek Yerler
        

Malatya Gezilecek Yerler Malatya ilimiz ülkemizin Doğu Anadolu bölgesinde yer almaktadır. Malatya ili 2011 yılı nüfus sayımı verilerine göre 757.930 nüfusa sahiptir. Bu güzel ilimiz 13 ilçe, irili ufaklı 243 köy'den oluşmaktadır. Malatya ilimiz tarihi eserleri, doğal güzellikleri, mesire alanları, kaplıcaları ile gezilip görülmeye değer yörelerimizden biridir.

Malatyada gezilecek yerler denildiğinde ilk önce tarihi yapılar akla gelir. Ulu camii Malatyanın battalgazi ilçesindedir. 1. Alaaddin Keykubat zamanında yaptırılmıştır. Neredeyse Anaddolu’da yapılan ilk camidir. 1903 ve 1966’da restore edilmiştir. Tek minareli bir cami olan Ulu camii’nin ahşap minberi, Etnoğrafya müzesinde koruma altındadır.

Akminare camii yine Battalazi ilçesinde yer almaktadır. 1573 yılında yaptırılmıştır ve tek minareli tipik bir Osmanlı camiidir.

Abdüsselam camii, Yazıhan ilçesindedir. 1566 yılında Mustafa Paşa tarafından yaptırılmıştır. Yine tek minareli ve beş kubbesi olan bir camidir.

Cafer Paşa camii Arapgir ilçesinde bulunmaktadır. 14. yy’da yapılmıştır. 1694 yılında Cafer Paşa tarafından tamir ettirilmiştir. Bu nedenle Cafer Paşa’nın ismi ile anılır.

Köprülü Mehmed Paşa Camii Hekimhan ilçesinde bulunmaktadır. 1661 yılında inşa edilmiştir. Tek minarelidir.

Şahabıyye-i Kübra Medresesi Battalgazi ilçesindedir. 14. yüzyılda Emir Şahabettin tarafından yaptırılmıştır.

Kırkgöz Köprüsü yine Yazıhan ilçesinde bulunmaktadır. Tahma çayı üzerinde inşa edilmiştir. 200 metre uzunluğunda ve yaklaşık 4 metre genişliğindedir. Tam inşa tarihi bilinmemektedir. Bu köprü an itibariyle Karakaya Baraj gölünün altında kalmıştır.

Hitit Sarayı Aslantepe’de milattan önce 13. yüzyıldan kalmıştır. Malatya Kalesi Battalgazi ilçesindedir. Roma imparatoru Titus tarafından yaptırılmıştır. Danişmentliler ve Selçuklular zamanında tamir ettirilmiştir. 94 adet kule ve burca sahiptir. Gayet ihtişamlı bir eserdir. Osmanlı zamanında kullanılmıştır.

Höyük olarak, Cafer, Değirmendere, İmamoğlu, Gelinciktepe ve Fethiye sıralanabilir. 9 bin senelik heykellerin çıkarıldığı höyükler, bölgenin en eski eserleri olarak kabul edilmektedir.

Malatya mesire yerleri olarak oldukça zengindir. Çok sayıda kaynak, çay, meyve bahçeleri, gezi tesisleri vardır. Horata subaşı, merkeze 5 km uzaklıkta bir alandadır. Etrafında söğüt ağaçları vardır. Gündüzbey Subaşı, Malatyaya 18 km uzaklıkta bir dinlenme alanıdır. Meyve ağaçları ile bezenmiş bu mesire yeri gezilp görülmesi gereken yerlerden bir tanesidir. Sürgü Pınarbaşı, Sürgü çayının ana kaynağını oluşturan bir mesire yeridir. Kaynakta bir göl bulunmaktadır. Söğüt ağaçları ile kaplıdır. Takas Pınarbaşı Kavak ağaçları ile dolu olan bir mesire yeridir. Tecde bahçeleri, yeşillikler içinde bir mesire yeridir. Aşağı dere Ilıcası, banyo ve konaklama hizmetleri veren bir kaynaktır. Banyo ile, çeşitli cilt hastalıkları tedavi edilebilir. Ayrıca karaciğer rahatsızlıklarına da şifa veren Aşağı Dere Ilıcası, Malatya’nın sayılı kaynak sularındandır. Rotükan Maden suyu kaynağı, tesisleşmemiş bir kaynaktır. Mide hastalıklarına, karaciğer hastalıklarına, barsak hastalıklarına şifa olmaktadır ve bu kaynağa yoğun talep vardır. Genel itibariyle Malatya kaplıca ve kaynak suyu olarak diğer illerimize göre zayıf bir konumdadır.
Görülmeye Değer Yerler:

Ziyaretçi
melis Yazdı:
ben kendim zaten malatyalıyım.
Yorum Ekle
Kalın İtalik Altı Çizili Üzeri Çizili | Sola Yasla Ortala Sağa Yasla | İfade Ekle Bağlantı EkleKorumalı Link Girin Renk Seçimi | Gizli Metin Alıntı Ekle Farklı Bir Alfabe ile Yazılmış Olan Seçili Metni Kiril Alfabesine Çevir Spoiler Ekle
Güvenlik Kodu (CAPCHA)
Kodu Güncelle
Lütfen Güvenlik Kodunu Giriniz.
Kod görünmüyorsa güncellemek için üzerini tıklayınız..