: : Kategoriler : :
: : Sponsor Reklam : :
istanbul gezilecek yerler
: : Son Yorumlar : :
File engine/modules/iComm/show.php not found.
: : Takvim : :
«    Nisan 2015    »
PtSaÇrPrCuCtPz
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
: : Arşiv : :

iletişimBize Ulaşın

: : Anket : :
Sizce En Güzel Bölgemiz?
Marmara
Ege
Akdeniz
İç Anadolu
Karadeniz
Doğu Anadolu
Güneydoğu Anadolu
: : Popüler Konular : :
Bursa İnkaya Tarihi Çınarı ve Köyü Uludağ'a teleferiğin dışında karayolu ile kendi arabanızla çıkmayı düşünüyorsanız, sabahleyin aç karnına kahvaltıyı planlayarak hareket etmenizi

Saraybosnada Gezilecek Yerler Bosna Hersek’in başkenti olan Saraybosna aynı zamanda ülkenin en büyük şehri. Saraybosna’nın İngilizce başta olmak üzere birçok dilde karşılığı

Yaşayan Osmanlı Köyü: CUMALIKIZIK Bursa’nın doğusunda Ankara yolu üzerinde Bursa’ya 10 km. mesafede, Uludağ’ın yamaçlarında beş Kızıklı köyden biridir ve Osmanlı dönemi konut dokusunu

: : Etiketler : :
: : Bağlantılar : :

Denizlide Gezilecek Yerler
        

Denizlide Gezilecek Yerler Her ne kadar horozu ile ünlü olsa da ya da Pamukkale bulunsa da Denizli ülkemiz içindeki doğa harikaları ve doğal güzellikleri ile ayrı bir cennettir. Denizli’de gezilecek yerler arasında yer alan en bilindik yer elbette Pamukkale’dir. Özellikle yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olan Pamukkale hem görsel açıdan hem de sağlık bakımından pek çok kişi tarafından ilgi duyulan bir yerdir. Pamukkale’den çıkan termal suların şifalı olduğu ve sağlık için olumlu etkileri bulunduğu için Denizli’de gezilecek yerler arasında ilk sırada yer almaktadır. Hem kış hem de yaz turizmi içi uygun olan Pamukkale pek çok kişiyi etkilemektedir. Ancak Denizli’de gezilecek yerler arasında bulunan doğa harikası pek çok yer de keşfedilmeyi beklemektedir.

Denizli’de gezilecek yerler arasında bulunan bir doğa harikası Çal - Kısık Kanyonu’dur. Bir doğa harikası olan kanyon eşsiz bir manzaranın yanı sıra tarihi kalıntılar da barındırmaktadır. Kanyona yakın olan Kayı Pazarı ve Kumdanlı Köprüsü bunlara birer örnek teşkil etmektedir. Bunun dışında Sakızcılar Ağlayan Şelalesi, Çivril Gümüşsu Şelalesi de doğa manzaralarının bol olduğu yerlerdendir.

Denizli’de gezilecek yerler arasında bulunan Keloğlan Mağarası bir doğa harikası olmanın yanında ülkemizdeki sarkıt ve dikitler için verilebilecek örnekler arasında yer almaktadır. Denizli’de gezebileceğiniz yerlerden bir tanesi de oksijen açısından zengin yaylasıdır. Doğa içinde bir tatil isteyenlerin ilk tercihi olabilecek olan bu yaylalar görülmeye değerdir. Denizli’de gezilecek yerlerden bir tanesi de Beyağaç Kartal Gölü’dür.

Doğa harikalarının yanı sıra antik yerleşim yerleri de olan Denizli’de bun örnek teşkil edecek yerler bulunmaktadır. Başlıca antik yerleşim yeri olan Hierapolis en çok bilinen antik yerleşim yeridir. Kutsal değerleri de bulunduğu için pek çok yabancı turistin de gezdiği bu yer milattan öncesinin izlerini taşımaktadır. Romalılar zamanında da ayakta kalan kentten geriye cadde ve kapılardan kalıntılar kalmıştır. Kapıların özelliği ise kentin bir ucundan diğer ucuna doğru kenti ikiye bölmesidir.
Denizli’nin tarihi yerleri arasında yer alan bir başka yapı ise surlardır. Milattan sonra yapılmış olan bu surların, bir kısmı yıkılmış olsa da hala ayakta kalan bölümleri bulunmaktadır. Bunun dışında milattan sonra inşa edilmiş Büyük Hamam kalıntıları da bulunmaktadır.

Denizli’de gezilecek yerlerden bir tanesi de Apollon Tapınağı’dır. Ayrıca antik tiyatroda ilgi duyanlar için görülmeye değerdir. Eski medeniyetlere ait kiliselerin yer aldığı Denizli’de bir katedral ve Direkli Kilisesi de bulunmaktadır.

Ülkemizdeki her şehirde gezilmesi gereken ve görülmesi gereken pek çok yer, tarihi mekan, medeniyet kalıntıları bulunmaktadır. Üzerinde pek çok medeniyet kurulmuş nedeniyle pek çok tarihi esere sahip olan ülkemizde şehir müzelerinde bu eserler sergilenmektedir. Ülkemizdeki diğer ülkeler gibi Denizli’de gezilmesi gereken tarihi ve turistik yerlerimizden bir tanesidir.
Görülmeye Değer Yerler:

Ziyaretçi
Özkan Yazdı:
Eğer Denizliye gidilecekse, ben Beyağaç'ı öneririm. Çok temiz bir hava ve eşsiz bir doğa harikasıdır. Özellikle çadırlı kamping yapanlar için ideal bir yerdir.
Ziyaretçi
Seyfi Yazdı:
denizlinin horuzu meşhur.
Ziyaretçi
Kayitsiz Yazdı:
Denizli'ye gitmişken Pamukkale Traventerlerini görmeden gelmek olmaz. O Allah'ın bir mucizesidir bence.
Yorum Ekle
Kalın İtalik Altı Çizili Üzeri Çizili | Sola Yasla Ortala Sağa Yasla | İfade Ekle Bağlantı EkleKorumalı Link Girin Renk Seçimi | Gizli Metin Alıntı Ekle Farklı Bir Alfabe ile Yazılmış Olan Seçili Metni Kiril Alfabesine Çevir Spoiler Ekle
Güvenlik Kodu (CAPCHA)
Kodu Güncelle
Lütfen Güvenlik Kodunu Giriniz.
Kod görünmüyorsa güncellemek için üzerini tıklayınız..