: : Kategoriler : :
: : Sponsor Reklam : :
istanbul gezilecek yerler
: : Son Yorumlar : :
File engine/modules/iComm/show.php not found.
: : Takvim : :
«    Nisan 2015    »
PtSaÇrPrCuCtPz
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
: : Arşiv : :

iletişimBize Ulaşın

: : Anket : :
Sizce En Güzel Bölgemiz?
Marmara
Ege
Akdeniz
İç Anadolu
Karadeniz
Doğu Anadolu
Güneydoğu Anadolu
: : Popüler Konular : :
Saraybosnada Gezilecek Yerler Bosna Hersek’in başkenti olan Saraybosna aynı zamanda ülkenin en büyük şehri. Saraybosna’nın İngilizce başta olmak üzere birçok dilde karşılığı

: : Etiketler : :
: : Bağlantılar : :

Manisada Gezilecek Yerler
        

Manisada Gezilecek Yerler Manisa ilimiz ülkemizin Ege bölgesinde yer almaktadır. Manisa ili 2011 yılı nüfus sayımı verilerine göre 1.340.074 nüfusa sahiptir. Bu güzel ilimiz 16 ilçe, irili ufaklı 352 köy'den oluşmaktadır. Manisa ili tarihi ve tabii bir çok güzelliğe, gezilecek ve görülecek yere sahip şanslı illerimizden biridir. Manisada gezilecek yerler hakkında bahsedecek olursak; Selçuklu ve Osmanlı imparatorluklarının döneminden kalma birçok eser müzelerde sergilenmektedir. Osmanlı mimarisi bu yörede oldukça fazla hissedilir. Kurtuluş savaşı sırasında yıkılan birçok yapı, tamir ettirilmiş ve Manisa’nın tarihi dokusu devam etmiştir.

Hatuniye Külliyesi, 1490 yılında Hüsnü Şah Hanım tarafından yaptırılmıştır. İçerisinde sübyan mektebi, camisi, medreseleri ve hamamları bulunan külliyenin medresesi yıkılmıştır. Minaresinin gövdesinde çapraz motifler vardır. Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinden olan Külliye 1881 yılında ölen Rüştü Paşa’nın da türbesini barındırmaktadır.

Sultan Külliyesi, Selim Han’ın eşi Hafsa Sultan tarafından yaptırılmıştır. Cami, hamam, mektep ve medrese içeren külliye, mesir macunu şenliklerine de ev sahipliği yapar. Mesir macunu bu caminin avlusundan halka atılır. Bir kısmı günümüzde müze olarak kullanılmaktadır.

Muradiye Külliyesi, Mimar Sinan’ın eseridir. İmarethane, mektep, cami ve medreseden meydana gelmektedir. Bu külliyenin yapım emrini 3. Murad vermiştir. Külliyenin camisi Osmanlı İmparatorluğunun en değerli camilerindendir. Kapıları ağaçtan olup, oymacılık sanatının en ileri eserlerindendir. Medresesi ve imarethanesi müze olarak kullanılmaktadır. 2. Abdülhamid zamanında Muradiye külliyesi tamamen restore edilmiş ve ziyarete açılarak müze haline getirilmiştir. Turistik olarak hem yerli hem yabancıların ilgisini çekmektedir.

Ulu cami Manisa’nın en yaşlı camisidir. İshak Bey tarafından 1365 yılında yaptırılmıştır. Cami bir de medrese içerir. Caminin minderi Manisa’da etnoğrafya müzesindedir. Gezilecek yerler arasında ulu cami kesinlikle atlanmamalıdır.

Çeşnigir camii 1474 yılında yaptırılmıştır. Bunların dışında İvaz Paşa camii, Yıldırım camii, Şeyh Sinan camii sayılabilir.

Kula evleri Osmanlı mimarisinin 18. ve 19. yüzyıllardaki esintilerini taşır. Bu evler koruma altına alınmışlardır ve kontrolü olarak gezip görmek mümkün olabilmektedir.

Birçok harabe barındıran Manisa bu bakımdan turist potansiyelinin doruğundadır. Sard harabeleri Salihli ilçesinde bulunmaktadır. Lidya devletinin başkenti olan Sard’ın büyük kısmı şu anda toprak altında kalmıştır. Fakat yapılan kazı çalışmaları sonucunda, şehrin bir kısmı aydınlığa çıkarılabilmiş ve müze olarak sergilenmektedir. Sard ayrıca sonraki yıllarda Pers krallığına da başkentlik yapmıştır. Timur Anadolu’ya geldiğinde yıkılan şehir, bir daha inşa edilmemiştir ve başkent haline dönüşmemiştir.

Dünyanın en büyük 3. sinagogu Sard kentindedir. Bu yapı kazılarla açığa çıkarılmıştır. Bunların haricinde Sidas, Niobe, Aigai harabeleri de gezilmeye değerdir. Lidya krallarının mezarları da Manisa’da yer almaktadır. Manisa kalesi Magnetler ve Bizanslılar tarafından yaptırılmıştır. Daha sonra Fatih Sultan Mehmet kaleye bir cami yaptırmıştır ve bu cami de İstanbul fethinin planlarını hazırlamıştır. Bu nedenle Manisa tarihi olarak yüksek öneme ve gezilip görülecek yerlere sahip bir ilimizdir.
Görülmeye Değer Yerler:

Ziyaretçi
malibu22 Yazdı:
Manisada spil dağına gitmenizi öneririm..
  • 29 Ağustos 2012 18:33 |
  • Cevapla
  • |
Yorum Ekle
Kalın İtalik Altı Çizili Üzeri Çizili | Sola Yasla Ortala Sağa Yasla | İfade Ekle Bağlantı EkleKorumalı Link Girin Renk Seçimi | Gizli Metin Alıntı Ekle Farklı Bir Alfabe ile Yazılmış Olan Seçili Metni Kiril Alfabesine Çevir Spoiler Ekle
Güvenlik Kodu (CAPCHA)
Kodu Güncelle
Lütfen Güvenlik Kodunu Giriniz.
Kod görünmüyorsa güncellemek için üzerini tıklayınız..