: : Kategoriler : :
: : Sponsor Reklam : :
istanbul gezilecek yerler
: : Son Yorumlar : :
File engine/modules/iComm/show.php not found.
: : Takvim : :
«    May 2015    »
PtSaÇrPrCuCtPz
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
: : Arşiv : :

iletişimBize Ulaşın

: : Anket : :
Sizce En Güzel Bölgemiz?
Marmara
Ege
Akdeniz
İç Anadolu
Karadeniz
Doğu Anadolu
Güneydoğu Anadolu
: : Popüler Konular : :
: : Etiketler : :
: : Bağlantılar : :

Mardinde Gezilecek Yerler
        

Mardinde Gezilecek Yerler Mardin ilimiz ülkemizin Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer almaktadır. Mardin ili 2011 yılı nüfus sayımı verilerine göre 446.226 nüfusa sahiptir. Bu güzel ilimiz 13 ilçe, irili ufaklı 243 köyden oluşmaktadır. Mardin’de gezilecek yerlerin başında Gavur Fırını gelmektedir. Gavur Fırını Mardin’deki bir dağ silsilesinin en diplerine doğru kuyu halini alması nedeniyle verilmiş olan addır. Kimse bu güne kadar en diplere inmeye cesaret edememiştir. Bu nedenle de Gavur Fırını olarak isimlendirilmiştir. eğer macerayı seviyorsanız ve cesaretli biri iseniz, Gavur Fırını tam size göre. Mutlaka gidin ve gezin.

Hz. Sin ve Hz. Seydoş türbesi iki kardeşin türbesidir. Bu iki kardeş İslam’ı yaymak için bölgeye gelmiş ve yaptıkları savaş sonucunda şehit olmuşlardır. Mezarlarının mimari yapısı incelenmeye değerdir. Fakat bu mezarların da hırsızlık sonucu yağmalandığı da bir gerçektir. Hz. Sin türbesinde bir de membaa suyu vardır. Baba Ömer Türbesi ve Membası çeşitli su kaynaklarının birbiri ile buluştuğu yerdedir ve etrafı söğüt ağaçları ile çevrilidir. Baba Ömer türbesinin yöre insanının gönlündeki yeri farklıdır ve bu türbenin etrafı piknik alanı olarak kullanılır. Baba Ömer kim diye soracak olursanız, Rabat kalesini kuşatan ve bu kuşatma esnasında şehit olan İslam ordusunun bir üyesi olduğu söylenir. Rabat kalesi Derik ilçesine yakın bir mevkide bulunmaktadır. Rabat kalesi Artuklulardan kalan en büyük tarihi eserdir. Kalenin 1.5 km genişliğinde çevresi, 15 burcu vardır. Bu burçlar 15 metre yüksekliğinde ve surlar 10 metre yüksekliğindedir. Bazı yerlerde surların yüksekliği 20 metre olmaktadır. Kale 2 kapıya sahiptir. Bu kapılar vasıtasıyla içine girildiğinde, kalenin 2 duvar ile muhafaza edildiği görülür. Kale bu duvarlar nedeniyle oldukça sağlam biçimde ayakta durmaktadır. Derametinan Kalesi Derik’in 20 km batısında bulunmaktadır. Bu kale Bizans imparatorluğu döneminde inşa edilmiştir. İnşa amacı kervan yollarını gözlemlemek ve güvenlik altına almaktır. gözetleme kulesi 8 burçludur ve bu burçlardan kervanların geliş gidişi gözlenir. Kalenin içerisinde harabe biçimde ev kalıntıları ve su sarnıçları bulunmaktadır. Eski devirlerde bu kalenin etrafından altın çıkarıldığı da söylentiler arasındadır. Neredeyse 100 yılıık bir geçmişe sahip kale mutlaka gezilmeye değerdir. Kanco şatosu da Derik ilçesine bağlı bir eserdir. Derebeylik zamanlarından kalan yapı, asayişi sağlamak amacıyla inşa edilmiştir. Bu tip yapılar Urfa ve Mardin yöresinde oldukça sık rastlanan yapılardır. Bu şato tam olarak korunamamıştır.

Derinsu mağarası, Mardin’in doğal güzelliklerinden bir tanesidir. Mağaranın tavanında bir yarık vardır ve bu yarık ile birlikte başka bir mağaraya daha ulaşılır. Bu özellikle görülmesi gereken bir güzelliktir. Mağaranın suyu yazın bile çok düşük sıcaklıklara sahiptir. Bu nedenle yiyecek ve içeceklerin soğutulmasında kullanılmaktadır. Fittar harabeleri de Mardinimizin gezilip görülecek önemli yerlerinden bir tanesidir. Harabelerin içerisinde saray , kilise ve birçok katlı yapı mevcuttur.
Görülmeye Değer Yerler:

Ziyaretçi
yek dü se Yazdı:
çok güzel gezilmesi gereken nadide şehirlerimizden biri.
  • 25 Ağustos 2012 17:30 |
  • Cevapla
  • |
Yorum Ekle
Kalın İtalik Altı Çizili Üzeri Çizili | Sola Yasla Ortala Sağa Yasla | İfade Ekle Bağlantı EkleKorumalı Link Girin Renk Seçimi | Gizli Metin Alıntı Ekle Farklı Bir Alfabe ile Yazılmış Olan Seçili Metni Kiril Alfabesine Çevir Spoiler Ekle
Güvenlik Kodu (CAPCHA)
Kodu Güncelle
Lütfen Güvenlik Kodunu Giriniz.
Kod görünmüyorsa güncellemek için üzerini tıklayınız..