: : Kategoriler : :
: : Sponsor Reklam : :
istanbul gezilecek yerler
: : Son Yorumlar : :
: : Takvim : :
«    Mart 2015    »
PtSaÇrPrCuCtPz
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
: : Arşiv : :

iletişimBize Ulaşın

: : Anket : :
Sizce En Güzel Bölgemiz?
Marmara
Ege
Akdeniz
İç Anadolu
Karadeniz
Doğu Anadolu
Güneydoğu Anadolu
: : Popüler Konular : :
: : Etiketler : :
: : Bağlantılar : :

Ankarada Gezilecek Yerler
        

Ankarada Gezilecek Yerler Cumhuriyetimizin başkentidir Ankara. Asırlardır bütün ticaret noktalarının kesiştiği yer olarak tarihte Yerini alan Ankara kurtuluş savaşı ile birlikte önemini dahada çok arttırmıştır. Ankara`nın tarihi ve turistik yerlerini anlatırken Türkiye Cumhuriyeti`nin kurucusu Atatürk `ün kabrini bulunduğu Anıtkabir`den başlayabiliriz. Anıtkabir Ankara Anıttepe`dedir. Ayrıca İsmet İnönü`nün kabride Anıtkabir`de bulunmaktadır. Ankara kalesi yapım tarihi bilinmeyen Ankara`nın eski tarihi ve turistik yapılarındandır. Kentimiz`in bir simgesidir. Yüksek bir tepeden Ankara`ya adeta kuşkışı bakmaktadır. Ankara`daki diğer kalelerden biraz bahsedecek olursak Çankırı yolu üzerinde Kalecik Kalesi, Ankara çayı üzerinde AK Köprü, çok eski bir tarihe sahip olan Karaca Bey Hamamı ve ulusta bulunan Roma Hamamı da turistlerin ilgi odağıdır.

Ankara, camileri ilede tarihi bir geçmişe sahiptir. Bu camiler arasında ulusta Hacı Bayram Veli Camii en önemli camilerimizdendir. Sonra sıra ile Alaaddin Camii, Ahi Yakup Camii, Ağaç Ayak Camii ve gerçekten büyüklüğü ve özenle yapılmış mimari özellikleri ile Kocatepe Camii yer almaktadır.

Ankara da tarihi yerlerin yanı sıra köklü geçmişe sahip güzel yerleride vardır. Bunların başında Atatürk ün kurmuş olduğu Atatürk Orman Çiftliği vardır. Atatürk Orman Çiftliği turistler ve Ankara yı ziyaret edenlerin zevk alarak gezdikleri bir mekandır. Ankara nın diğer bir gezilecek mekanıda şehre görünümü ile ayrı bir güzellik katan Atakule dir. Diğer bir gezilecek yeride altı yüz kırk bin metre karelik bir alana sahip olan Altınpark tır. Altınpark bilim merkezi, lokantaları, spor alanları, fuar merkezi ve mesire alanları ile şehre güzel hizmetler vermektedir. Ayrıca Ankara da keyifli dakikalar geçirmek istiyorsanız Gençlik Parkına da mutlaka uğramalisınız. Luna parkı ile, yaz aylarında konserleri ile, restoran ve havuzları ile gidenlere çok keyifli zaman geçirme imkanı sağlamaktadır.

Yeni düzenlemeleri ile çevre yolundan şehre girerken göz zevkimize hitap eden ve güzel bir mesire alanı olan Mavi Göl gerçektende mas mavi ve tertemiz bir alanda hizmet vermektedir. Mesire alanı deyince Gölbaşındaki Mogan Gölü nüde unutmamak lazım. Diğer mesire yerlerine de kısaca değinmeden geçmeyelim. Harikalar Diyarı, Göksu parkı, Ahlatlıbel mesire alnı gibi. Şehrin meşhur yerlerinden bir kültür mirasımız olan Beypazarı da Ankara ya ayrı bir önem katmaktadır. Organik ürünleri, ünlü Beypazarı Kuruları ve tarihi Osmanlı Evleri ile tam bir gezme yeridir.

Ankara da aynı zamanda şifalı sularda bir hayli önem taşımaktadır. Kızılca Hamam Kaplıcaları, Ayaş Kaplıcaları, Haymana Kaplıcaları tam bir dinlenme ve şifa yerleridir. Ankara son yıllarda hızlıca büyüyen alışveriş merkezleri ile de şehre hem ekonomik olarak hem sosyal olarak hizmet vermektedir. Acity, Optimum, Armada, Ankamall, Forum Ankara, Anteres gezilmeye değer yerlerdendir. Ankara ya yolunuz düşerse Kızılay a uğramadan gitmeyin. Keçiören deki teleferiğe de binmenizi tavsiye ederim.
Görülmeye Değer Yerler:

Ziyaretçi
Müge Yazdı:
Atatürk orman çifliğindeki hayvanat bahçesini tavsiye edebilirim, ayrica kızılaydaki yüksel caddesi ve beşevlerdeki 5. cadde de fovorimdir. Ankara'nın mutlaka gezilip görülmesi gereken yerlerdendir.
Ziyaretçi
Kayitsiz Yazdı:
Ankara'nın gezilecek yerleri gerçekten çok fazla ama Anıtkabir'in ve Alparslan Türkeş'in kabirlerinden başka hiçbir yere gitmek istemiyor canım.
Yorum Ekle
Güvenlik Kodu (CAPCHA)
Kodu Güncelle
Lütfen Güvenlik Kodunu Giriniz.
Kod görünmüyorsa güncellemek için üzerini tıklayınız..