: : Kategoriler : :
: : Sponsor Reklam : :
istanbul gezilecek yerler
: : Son Yorumlar : :
: : Takvim : :
«    Şubat 2015    »
PtSaÇrPrCuCtPz
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
 
: : Arşiv : :

iletişimBize Ulaşın

: : Anket : :
Sizce En Güzel Bölgemiz?
Marmara
Ege
Akdeniz
İç Anadolu
Karadeniz
Doğu Anadolu
Güneydoğu Anadolu
: : Popüler Konular : :
: : Etiketler : :
: : Bağlantılar : :

Aksarayda Gezilecek Yerler
        

Aksarayda Gezilecek Yerler Aksaray ilimiz ülkemizin İç Anadolu bölgesinde yer almaktadır. Aksaray ili 2011 yılı nüfus sayımı verilerine göre 377.505 nüfusa sahiptir. Bu güzel ilimiz 7 ilçe, 39 belde ve irili ufaklı 151 köy'den oluşmaktadır. Aksaray ilimizin gezilecek yerleri nerelerdir diye bir soru sorulacak olursa, ilk önce antik kalıntılardan bahsetmek gerekecektir. Aksaray'ın 30 km. güneyinde Hasandağı'nın eteğinde kurulmuş olan Nora kasabası stratejik mevkide önemli bir askeri merkezdir. Roma, Bizans Devirleri'nde önemini koruyan kasabada bugün birçok kilise bulunmaktadır. Ayakta kalan yapılar Bizans Devri'ne aittir. Bu kiliseler kısmen tahrip olmuşsa da çeşitli freskler halen göze çarpmaktadır. Acemhöyük, Aksaray'ın 18 km. kuzeybatısında Yeşilova'dadır. 1948 yılından itibaren sistemli bir şekilde devam eden kazılar neticesinde Höyükte Asur Ticaret Kolonileri Devrine ait büyük bir saray ve deposu ortaya çıkarılmıştır. Ayrıca gaga ağızlı testiler, mühürler, seramikler bulunmuştur. Aşıklı Höyük Kızılkaya Köyünde, köyün 1 km kadar güneyinde Melendiz Çayı kıyısında, Aksaray'ın 25 km güneydoğusundadır. Aksaray Kapadokyası'nda volkanik tüflü bir arazi içinde yer alan Aşıklı'da ilk yerleşmeler M.Ö. 8 bin yılda başlamıştır. Aşıklı Höyük, Anadolu ve Yakındoğuda Akeramik Neolitik Döneme ait en eski 'ilk köy yerleşmelerini' sergileyen en önemli ören yerlerinden biridir.

Kuş Gözlem Alanı Eşmekaya Sazlığı Kuş Alanı ve Tuz Gölü Kuş Alanı Aksaray ili sınırları içinde bulunmaktadır. Hasandağı dağcılık ve kış sporları yapmaya elverişlidir. Halen yerli ve yabancı dağcı gruplarının rağbet ettiği Hasandağı'nda. Klimatizm, orman içi dinlenme alanı ve yaylacılık ile dağ bisikleti, atlı tur gezintileri ve doğa yürüyüşü yapılmaktadır. Mamasun, Hirfanlı ve Kültepe baraj göllerinde tatlı su levreğiyle aynalı sazan balıkları yetiştirilmektedir. Yine çok sayıda bulunan göletlerde levrek, sazan, alabalık ve yayın balığı yetiştirilmektedir.

Görülmeye Değer Yerler:

Ziyaretçi
Ömer Yazdı:
Çok şirin bir şehrimizdir. Mutlka gidip görmelisiniz.
Ziyaretçi
Attila Yazdı:
Aksaray, İç Anadolu bölgesinde bizans eserlerinin en çok bulunduğu illerden bir tanesi. Pek fazla olmasada yine kültür miraslarımız burada da fazlaca ver. Özellikle eski halılar.
  • 6 Ağustos 2012 19:31 |
  • Cevapla
  • |
Yorum Ekle
Güvenlik Kodu (CAPCHA)
Kodu Güncelle
Lütfen Güvenlik Kodunu Giriniz.
Kod görünmüyorsa güncellemek için üzerini tıklayınız..