: : Kategoriler : :
: : Sponsor Reklam : :
istanbul gezilecek yerler
: : Son Yorumlar : :
File engine/modules/iComm/show.php not found.
: : Takvim : :
«    Nisan 2015    »
PtSaÇrPrCuCtPz
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
: : Arşiv : :

iletişimBize Ulaşın

: : Anket : :
Sizce En Güzel Bölgemiz?
Marmara
Ege
Akdeniz
İç Anadolu
Karadeniz
Doğu Anadolu
Güneydoğu Anadolu
: : Popüler Konular : :
Saraybosnada Gezilecek Yerler Bosna Hersek’in başkenti olan Saraybosna aynı zamanda ülkenin en büyük şehri. Saraybosna’nın İngilizce başta olmak üzere birçok dilde karşılığı

: : Etiketler : :
: : Bağlantılar : :

Eskişehirde Gezilecek Yerler
        

Eskişehirde Gezilecek Yerler Eskişehir İç Anadolu Bölgesinde bulunmaktadır. Eskişehir tarihi çağlar boyunca Anadolu’da önemli bir yere sahip olmuştur. Kentin kurulduğu yer tam olarak bilinmemektedir, lakin ilk yerleşim bölgesinin şimdiki yerinden 6 km. Kuzeyinde bulunan Dorylain olduğu savunulmaktadır. Eski yerleşim yerinin çoğunluğunun harabelerden oluşması “Eskişehir” adını almasına yol açmıştır.

İleriki yıllarda, kent Bizanslıların hakimiyeti altına girmiştir. Bizans, M.S. 395'te Doğu ve Batı olmak üzere ikiye ayrılınca, Doğu Roma’nın sınırları içerisinde yer almıştır. Hristiyanlaşma sürecinde olan Bizans ile toplumda bazı değişiklikler kaydedilmiştir. Kent istila altında olmadığı süre boyunca, Bizanslıların şehire verdiği önem doğrultusunda belirli gelişmeler kaydetmiş hatta yeni kentler kurulmasına yol açmıştır.

26 Ağustos 1922 yılında Türk Ordusunun, düşman ordulara saldırışıyla Eskişehir işgalden kurtulmuştur. Söylenen bazı bilgilere göre işgalciler toprakları terk etmeden önce, tüm kenti yakıp yıkıp harabeye dönüştürmüşler. Eskişehir 1925 yılında il olmaya hak kazanmıştır. Şu an Eskişehir’e bağlı 12 ilçe mevcuttur.

Aslında kentin nüfusunun hızlı artışı 1950-55 ve 1965-70 yıllarında Bulgaristan göçmenlerinin de buraya yerleşmesine bağlanıyor.

Velhasıl, turistik açıdan ne denli parlak bir kent Eskişehir. Kent aldığı göçler doğrultusunda mimari yapılar açısından kendini geliştirmiş, farklılık yaratan eserlere yer vermiştir. Dolayısıyla turistik açıdan baktığımızda, gezebilecek çok fazla mekana sahiptir Eskişehir. Hadi, gelin biraz bu eserlerden bahsedelim.

Öncelikle Eskişehir deyince akla gelen ilk türbeden bahsedeceğim size. Yunus Emre Türbesi ve Külliyesi. Eskişehir’e bağlı Mihalıççık İlçesi Yunus Emre Beldesi’nin kuzeydoğusunda bulunmaktadır. Eskişehir-Ankara demiryolunun güneyindedir. Yunus Emre’nin ilk mezarı 13. Yüzyıl’a aittir. Yunus Emre Yunan işgali sırasında yıkılan, harabeye dönen mezarı 1949 yılında alınarak, törenle poryum üzerindeki ikinci mezarına konuldu, üçüncü mezarına ise 1970 yılında nakledildi. Yunus Emre herkesi sevgi, saygı ve birlik içinde yaşaması için uyaran önemli bir halk aşığıdır. Aslında Yunus Emre’Nnin tüm felsefesini mezar taşının ön cephesinde yazılı olan sözüyle de anlayabiliyoruz: “Gelin tanış olalım, işi kolay kılalım, sevelim sevilelim, dünya kimseye kalmaz.”

Eskişehir Pessinus Arkeolojik Siti, Eskişehir’in Sivrihisar İlçesi Ballıhisar Köyü yerleşimi altında bulunmaktadır. Antik Pessinus Kenti, kral yolu üzerinde bulunur ve bundan ötürü ticaret ileri derecede gelişmiştir. Ayrıca Kybele ve Attis için yapılan ayinleri ile nam salmıştır. Ana Tanrıça olarak Kybele kabul edilir. Kybele’nin kafasında bir taç vardır bu taç, onun tarımsal ürünlerin tek sahibi sayıldığının göstergesidir ayrıca genç kızların da koruyucusu olarak nitelendirilir.

Helenistik Çağda, Grek hakimiyeti altına giren Pessinus şehrinin plan, yapıları düzenli denilebilecek cinstendir. M.Ö.25 tarihinde Augustus zamanında Roma hakimiyetine giren Pessinus hızlı bir büyüme, gelişme sürecine girmiştir. Şehrin altına su kanalları yapılmıştır ve bu su kanallarına estetik bir görüntü verilmeye çalışılmıştır öyleki şehir artık kendi adına para basabilme imtiyazına sahip olur. Bizans Çağında şehir çok bakımsız kalır. Yeni eserler, yapılar yapmaktan ziyade eski yapıların onarımı gerçekleştirilir. Antik Pessinus Kenti'nde ilk kazılar 1967-1973 yılları arasında Prof. Dr. Pierre Lambrechts başkanlığında Belçika Gent Üniversitesi tarafından gerçekleştirilmiş bulunmaktadır.

Eskişehir'de gezilecek yerlerin başında porsuk çayının her iki tarafında adalar diye anılan yer gelir. Bu bölge daha çok gençlere hitap etmektedir, öğrenci nüfusunun da çok yoğun olduğunu söyleyerek bu ilimizi tamamlıyoruz, unutmadan; gelipte çibörek yemeden gitmeyiniz.

Görülmeye Değer Yerler:

Ziyaretçi
Münevver Yazdı:
Eskişehir'in yerleşmesi çok hoşuma gidiyor. Özellikle kullandığı yeni tramvaylar, insanları, gerçekten iyiler. Veya ben iyi kısmına denk geldim.

Eskişehir'in tek kötü yanı, kışları gerçekten çok aşırı soğuk olması, onun dısında yaşanabilecek en iyi şehirlerimizden.
  • 8 Ağustos 2012 17:45 |
  • Cevapla
  • |
Ziyaretçi
renkli Yazdı:
Münevver,

Gerçekten de kışı felaket. Sırf bu yüzden hiç düşünmedim oraya yerleşmeyi..
Yorum Ekle
Kalın İtalik Altı Çizili Üzeri Çizili | Sola Yasla Ortala Sağa Yasla | İfade Ekle Bağlantı EkleKorumalı Link Girin Renk Seçimi | Gizli Metin Alıntı Ekle Farklı Bir Alfabe ile Yazılmış Olan Seçili Metni Kiril Alfabesine Çevir Spoiler Ekle
Güvenlik Kodu (CAPCHA)
Kodu Güncelle
Lütfen Güvenlik Kodunu Giriniz.
Kod görünmüyorsa güncellemek için üzerini tıklayınız..