: : Kategoriler : :
: : Sponsor Reklam : :
istanbul gezilecek yerler
: : Son Yorumlar : :
: : Takvim : :
«    Şubat 2015    »
PtSaÇrPrCuCtPz
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
 
: : Arşiv : :

iletişimBize Ulaşın

: : Anket : :
Sizce En Güzel Bölgemiz?
Marmara
Ege
Akdeniz
İç Anadolu
Karadeniz
Doğu Anadolu
Güneydoğu Anadolu
: : Popüler Konular : :
: : Etiketler : :
: : Bağlantılar : :

Sivasta Gezilecek Yerler
        

Sivasta Gezilecek Yerler Karadeniz ve İç Anadolu’nun önemli bölgelerindendir.

Sivas merkeze elbette yolunuz düşecektir. Hazır oradayken Çifte Minareli Medrese’ye göz atmanızı öneririz. İki minaresi de tuğla ve çini örgülüdür. Göze hoş gelen bir görüntüsü vardır. İki katlı inşa edilmiştir. Günümüzde sadece doğu cephesi ayakta kalabilmiştir. Karşısında Şifaiye Medresesi bulunmaktadır. O zamanlar hastane hizmeti vermesi için yaptırılmıştır. İçinde İzzeddin Keykavus’un türbesi bulunmaktadır.

Sivas’ta görülmesi gereken yerlerden birisi de Gökmedrese’dir. Anadolu Selçuklu döneminden kalma önemli bir eserdir Gökmedrese. Çifte minareli bir kapısı vardır ve kapısındaki süslemeler harika bir işçilik örneğidir. Göze oldukça hoş gelen bir mimarisi vardır burasının. Süslemelerde yıldız, hayat ağacı ve Çin tarihinde önemli bir yeri bulunan on iki başlı hayvan figürleri kullanılmıştır.

Sivas’ta gezilecek yerlerden birisi de Buruciye Medresesi’dir. Muzafferüddin Burucirdi tarafından ilmiye çalışmaları için medrese olarak yaptırılmıştır ve yıllar boyu bu ilimlerin okutulduğu eğitim yuvası olarak kullanılmıştır. Burası kareye yakın dikdörtgen yapıdadır ve avlusunun üstü açık olacak şekilde tasarlanmıştır. Duvarlarındaki geometrik şekiller adeta motif gibi işlenmiştir. Çok iyi bir mimarisi olan Buruciye Medresesi 1960’lı yılların ortasında bakım ve onarımdan geçirilmiştir. Günümüze değin çeşitli zamanlarda restore edilmiştir. Artık müze olarak kullanılmaktadır.

Tarihe meraklıysanız 4 Eylül Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi gezmeniz gereken yerlerden olacaktır. Ulu Önder Atatürk Milli Mücadele döneminde lise olarak kurulan bu binada Sivas Kongresi’ni düzenlemiş, daha sonraki gelişlerinde de burada kalmaya devam etmiştir. Günümüzde binanın bodrumu fotoğrafhaneye ve laboratuvara ayrılmıştır. Zemin katta etnoğrafik eserler sergilenmektedir. Üst katta ise Kongre Salonu, Atatürk’ün yatak odası, çalışma odası ve telgraf ile belgeler salonu bulunmaktadır. Katlarda uzunca gezebilir, tarihe tanıklık edip bir vatanın kurtarılma aşamalarından birisini gözlerinizle görebilirsiniz.

Görülmeye Değer Yerler:

Yorum Ekle
Güvenlik Kodu (CAPCHA)
Kodu Güncelle
Lütfen Güvenlik Kodunu Giriniz.
Kod görünmüyorsa güncellemek için üzerini tıklayınız..