: : Kategoriler : :
: : Sponsor Reklam : :
istanbul gezilecek yerler
: : Son Yorumlar : :
File engine/modules/iComm/show.php not found.
: : Takvim : :
«    Nisan 2015    »
PtSaÇrPrCuCtPz
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
: : Arşiv : :

iletişimBize Ulaşın

: : Anket : :
Sizce En Güzel Bölgemiz?
Marmara
Ege
Akdeniz
İç Anadolu
Karadeniz
Doğu Anadolu
Güneydoğu Anadolu
: : Popüler Konular : :
Saraybosnada Gezilecek Yerler Bosna Hersek’in başkenti olan Saraybosna aynı zamanda ülkenin en büyük şehri. Saraybosna’nın İngilizce başta olmak üzere birçok dilde karşılığı

: : Etiketler : :
: : Bağlantılar : :

Samsunda Gezilecek Yerler
        

Samsunda Gezilecek Yerler Orta Karadeniz’de yer almaktadır. Bir buçuk milyona yaklaşan nüfusuyla, ekonomisiyle, ulaşımıyla, kültür sanata verdiği önemle, sanayi, sağlık ve eğitime gösterdiği önemle Karadeniz’in en gelişmiş bölgesidir.

Tarihe meraklıysanız görmeniz gereken yerlerin başında Bandırma Vapuru geliyor. Vapur zaman içinde hizmet dışı kalmış, dağıtılmış, sonra tekrar dizayn edilmiştir. Şimdilerde ise Doğupark’ta müze olarak sergilenmektedir.

Samsun’un simgelerinden birisi olan Onur Anıtı görmeniz gereken yerlerdendir. Bu heykel bronzdan yapılmış olup dokuz metreye yaklaşan büyüklüğüyle dünyada ikinci sıradadır. Benzerlerine oranla tek farkı atın kuyruğunun kaideye değiyor olmasıdır. Heykelde Uluönder Atatürk’ü bir at üzerine bütün heybetiyle görebilmek mümkündür.

Samsun’da gezilmesi gereken yerlerden birisi de Ladik Gölü’dür. Tahta balığı, sazan, turna balığı, tatlı su levreği, kızılkanat gibi balık türleri sebebiyle yöredeki balıkçılığı önemli ölçüde etkilemektedir. Gölge Sumru, Turna, Kızkuşu, Uzunbacak, Alaca Balıkçıl gibi balık türleri barınmaktadır. Gölde yüzen adacıklar sebebiyle de oldukça ilginç bir görüntüsü vardır Ladik Gölü’nün. Dağ ve orman manzarasıyla çevrili olması da buraya ayrı bir güzellik katmaktadır.

Göllere meraklıysanız Akgöl, Kargalıgölü, Simenit ve Silindir Gölü de görüp gezebileceğiniz diğer göllerdendir.

5 sinema, 2 özel tiyatro ve Atatürk Kültür Merkezi binasıyla kültür sanata gereken önemi fazlasıyla vermektedir Samsun. Özellikle Samsun Devlet ve Opera Balesi Türkiye’nin altıncı opera ve balesi olma özelliğini taşımaktadır.

Müzelere meraklıysanız görmeniz gereken yerlerden birisi de Etnografya Müzesi’dir. Burada Roma ve Osmanlı İmparatorluğu dönemi eserlerinin dışında Hellenistik, Hitit, İlk Tunç ve Kalkolitik dönemine ait eserler de sergilenmektedir. Burası sizi kesmediyse Gazi Müzesi’ni gezmek isteyebilirsiniz. Burası Atatürk’ün Samsun’a ilk gelişinde kaldığı otelin restore edilmesiyle oluşturulmuştur ve bu açıdan önemlidir. Müze Atatürk’ün eşyalarıyla döşenmiştir. Onuncu Yıl Nutku’nun aslı burada bulunmaktadır.
Görülmeye Değer Yerler:

Yorum Ekle
Kalın İtalik Altı Çizili Üzeri Çizili | Sola Yasla Ortala Sağa Yasla | İfade Ekle Bağlantı EkleKorumalı Link Girin Renk Seçimi | Gizli Metin Alıntı Ekle Farklı Bir Alfabe ile Yazılmış Olan Seçili Metni Kiril Alfabesine Çevir Spoiler Ekle
Güvenlik Kodu (CAPCHA)
Kodu Güncelle
Lütfen Güvenlik Kodunu Giriniz.
Kod görünmüyorsa güncellemek için üzerini tıklayınız..