: : Kategoriler : :
: : Sponsor Reklam : :
istanbul gezilecek yerler
: : Son Yorumlar : :
File engine/modules/iComm/show.php not found.
: : Takvim : :
«    Nisan 2015    »
PtSaÇrPrCuCtPz
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
: : Arşiv : :

iletişimBize Ulaşın

: : Anket : :
Sizce En Güzel Bölgemiz?
Marmara
Ege
Akdeniz
İç Anadolu
Karadeniz
Doğu Anadolu
Güneydoğu Anadolu
: : Popüler Konular : :
Saraybosnada Gezilecek Yerler Bosna Hersek’in başkenti olan Saraybosna aynı zamanda ülkenin en büyük şehri. Saraybosna’nın İngilizce başta olmak üzere birçok dilde karşılığı

: : Etiketler : :
: : Bağlantılar : :

Anadolu Yakası Gezilecek Yerler
        

Anadolu Yakası Gezilecek Yerler İSTANBUL ANADOLU YAKASINDA GEZİLECEK YERLER
Harika boğaz ve deniz manzarası, tabi tüm bunlara bir de tarihin eşsiz kokusu eklenince İstanbul’ da gezilecek yerler saymakla bitmez. İstanbul Anadolu Yakası’ nda gezilecek yerler konusunda pek çok olasılık bulunmaktadır. Gezmekle bitiremeyeceğiniz bir şehir sizi beklemektedir.

İstanbul Anadolu Yakası’ nda gezilecek yerlerin başında Anadolu Feneri gelmektedir. Anadolu feneri bir denizi feneridir ve 1800’ lü yıllardan günümüze kalan nadide eserlerden biridir. Yapılma sebebi ise Kırım Savaşı’dır. Anadolu Feneri, Fransız ve İngiliz gemilerinin boğazın ve Karadeniz’ in giriş kısımlarını görmeleri maksadı ile yapılmıştır. Beyaz taştan inşa edilen Anadolu Feneri, geçmişten günümüze kalan nadir fenerlerden biridir.

Yoros Kalesi ise Bizanslılar tarafından inşa edilmiştir. Yoros kalesi tarih boyunca pek çok ülke değiştirmiştir. Yoros kalesi Anadolu Kavağı Kalesi ya da Ceneviz kalesi adlarıyla da bilinmektedir. Bu kalenin adı ise kutsal yer anlamına gelmektedir. Yoros Kalesini ele geçiren her medeniyet bu kaleyi aktif bir şekilde kullanmıştır. 19.yy da ise savunma gerektiren bir durum söz konusu olmadığı için kale boş bırakılmıştır. Günümüzde ise ayakta kalan iki kulesi mevcuttur ve tarihe yolculuk yapmak isteyenler için Yoros Kalesi görülmeye değer yeşillikler içerisinde güzel bir tarihi eserdir.

Anadolu Yakası Gezilecek Yerler İstanbul Anadolu Yakası’ nda gezilecek yerler arasında Hidiv Kasrı’ da mutlaka yer almalıdır. Çubuk civarında konumlandırılan Hidiv Kasrı Mısır’ ın son valisi tarafından yaptırılmıştır. Mısır’ ın son valisine Hidiv adı verildiği için kasrın adı Hidiv Kasrı olarak kalmıştır. Hidiv Kasrı’ nın bulunduğu bölgelerde rastlayabileceğiniz Ahmet Mithat Efendi Yalısı, İshak Ağa Çeşmesi gibi pek çok mekan da bulunmaktadır. Hidiv Kasrı ise günümüzde; özel firma tarafından restore edilip bir dönem otel olarak da kullanılmıştır. Ayrıca düğün organizasyonları amacı ile de Hidiv Kasrı kullanılmaktadır.

Anadolu Hisarı ise 14. Yy’ da I. Bayezid tarafından boğazın en dar yerine yaptırdığı ve tarihte önemli savunmaları gerçekleştiren kaledir. Bazı kaynaklarda ise Anadolu Hisarı’ nın adı, Güzelhisar, Akhisar, Yenicehisar şeklinde de geçmektedir. Bugün bazı yapıları yıkılmış olan Anadolu Hisarı’ nın ortasından yol geçmekle birlikte İstanbul’ un fethinde sonra halk tarafından yerleşim bölgesi haline getirilmiştir.

Sevda Tepesi ise iki gencin buluşamaması sonucu intihar ettiği yerdir ve adı da bu iki gençten esinlenilmiştir

Adile Sultan Sarayı ise Osmanlı döneminin en ilgi çeken kadınlarından birinin sarayıdır. Adile sultan II. Mahmut’ un kızıdır ve o dönemde divan şairi olan tek bayandır. Adile Sultan Sarayı Milli Eğitim Bakanlığına bağışlamıştır ve bir kız okulu yapılmasını istemiştir. Adile Sultan’ ın isteği yerine getirilmiş ve bir kız okuluna dönüştürülmüştür saray; ancak 1980’ lerde çıkan yangında çok büyük hasarlar almıştır. Günümüzde yeniden restore edilen merkez bazı organizasyonlarda kullanılmaktadır.
Görülmeye Değer Yerler:

Yorum Ekle
Kalın İtalik Altı Çizili Üzeri Çizili | Sola Yasla Ortala Sağa Yasla | İfade Ekle Bağlantı EkleKorumalı Link Girin Renk Seçimi | Gizli Metin Alıntı Ekle Farklı Bir Alfabe ile Yazılmış Olan Seçili Metni Kiril Alfabesine Çevir Spoiler Ekle
Güvenlik Kodu (CAPCHA)
Kodu Güncelle
Lütfen Güvenlik Kodunu Giriniz.
Kod görünmüyorsa güncellemek için üzerini tıklayınız..