: : Kategoriler : :
: : Sponsor Reklam : :
istanbul gezilecek yerler
: : Son Yorumlar : :
File engine/modules/iComm/show.php not found.
: : Takvim : :
«    Nisan 2015    »
PtSaÇrPrCuCtPz
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
: : Arşiv : :

iletişimBize Ulaşın

: : Anket : :
Sizce En Güzel Bölgemiz?
Marmara
Ege
Akdeniz
İç Anadolu
Karadeniz
Doğu Anadolu
Güneydoğu Anadolu
: : Popüler Konular : :
Bursa İnkaya Tarihi Çınarı ve Köyü Uludağ'a teleferiğin dışında karayolu ile kendi arabanızla çıkmayı düşünüyorsanız, sabahleyin aç karnına kahvaltıyı planlayarak hareket etmenizi

Saraybosnada Gezilecek Yerler Bosna Hersek’in başkenti olan Saraybosna aynı zamanda ülkenin en büyük şehri. Saraybosna’nın İngilizce başta olmak üzere birçok dilde karşılığı

Yaşayan Osmanlı Köyü: CUMALIKIZIK Bursa’nın doğusunda Ankara yolu üzerinde Bursa’ya 10 km. mesafede, Uludağ’ın yamaçlarında beş Kızıklı köyden biridir ve Osmanlı dönemi konut dokusunu

: : Etiketler : :
: : Bağlantılar : :

Yalıköy Gezilecek Yerler
        

Yalıköy Gezilecek Yerler Çatalca, Karadeniz’in kıyısındaki kumsalları, ormanları, gölleri, kaynak sulan, mesire alanları ve tarihi zenginlikleriyle, İstanbul’un stresinden bunalanların ilk adresi. Üstelik burada Istranca Ormanlarının yemyeşil örtüsünün ardına gizlenmiş bir tarih yatıyor.

Çatalca’nın ilk olarak İncegiz köyü civarında kurulduğu ve daha sonra şimdi bulunduğu yere taşındığı kabul ediliyor. Yer yer görülen surların Bizans’tan kaldığı sanılıyor. İlçe merkezindeki Çatalca Hamamı, Ferhatpaşa Camisi, Hacı Mahmut Çeşmesi ve Çatalca Tren İstasyonu Osmanlı döneminden kalma önemli tarihi yapılar.
Trakya’da Karadeniz kıyısı boyunca görülen kayalara oyulmuş yerleşimlere Çatalca çevresinde de rastlanıyor. Çatalca yakınlarındaki İnceğiz köyündeki mağaralar, İhsaniye köyündeki İki Göz ve Kocakuyu adlı iki mağara, Elbasan köyünde içinde el figürleri bulunan ve köye adını veren mağara Kapadokya’dakilere benzer kaya yerleşimleri.

İnceğiz Mağaraları

İnceğiz mağaraları olarak bilinen yerleşim dört katlı. İkinci katında tavanına haç oyulmuş kütük bir kilise de var. Kilisenin varlığı burasının bir manastır olduğuna da işaret ediyor. Kayalara oyulmuş merdivenlerle katlar arasında bağlantı sağlanmış. Kayalığın çevresindeki patikalar sayesinde bütün katlarına çıkılabiliyor. İnceğiz Mağaralarına yöre halkı Kemal Sunal Mağarası diyor. Bazı Kemal Sunal filmlerinin burada çekildiği söyleniyor. Mağaranın önünden Karasu Deresi akıyor. Derenin kıyısında ücretli bir piknik alanı bulunuyor. Özellikle hafta sonları burası dolup taşıyor. Kabakça, İhsaniye, Akalan, Subaşı, Çanakça ve Karacaköy de içinde buz gibi suların aklığı başka piknik alanları da var.

Tarih boyunca İstanbul, suyunu ve odun ihtiyacını bu yöreden sağlamış. Bizans döneminde kemerlerle su taşınmış yöreden, Gümüşpınar köyü yakınlanndaki Ballı germe ve Kurşungerme kemerleri sapasağlam ayakta duruyor. Geçtiğimiz yüzyılda Terkos Gölünün suyu verilmiş İstanbullulara ve şebeke suyuna Terkos denilmiş. Çevrede birçok şifalı su kaynağı da var. Akalan, İhsaniye, lstranca, Gümüşpınar, Karamandere ve Ayazma kaynak sulan buradan çıkıyor.

Karacaköy’den Evcik Plajına giden yol üzerinde ormanların içine gizlenmiş bir hazine var: Anastasios Suru (Uzun Duvar). Ancak sormadan bulmak ya da farkına varmak olanaksız, zira herhangi bir tabelası yok. Bizans İmparatoru Anastasios tarafından 507-51 I yılları arasında Hun saldırılarını engellemek ve İstanbul surlarının dışında kalan saray, kilise, manastır gibi yapıları korumak amacıyla yaptırılan Uzun Duvar, İstanbul'a (Topkapı) yaklaşık 65 km uzaklıkta. Silivri'nin yaklaşık 3 km batısındaki Karınca Bumu’ndan başlayıp Karadeniz kıyısındaki Evcik İskelesine kadar 56 km boyunca uzanıyor. Çin Şeddinden sonra dünyanın ikinci büyük sur olduğu söyleniyor. Karacaköy-Yalıköy arasındaki Evcik Plajına giden asfalt yol boyunca görülen duvar yaklaşık 2,5 km sonra yoldan ayrılıp ormanın içine doğru yöneliyor ve bir süre sonra gözden kayboluyor. Meşe ormanları arasındaki duvar bu civarda oldukça iyi durumda. Uzun Duvarın en yüksek yeri 5 metre, kalınlığı da 3-3,5 metre arasındaymış. Şimdi yüksekliği ancak üç metreyi buluyor. Geçtiğimiz yüzyıla kadar büyük bölümü ayaktaymış, 1960lı yallarda duvarın Karacaköy yakınlarındaki bölümü devletin dozerleriyle yıkılmış ve taşları köylülerce kullanılmış. Evcik İskelesinde buraya kadar ulaştığı bilinen duvardan bir iz görülmüyor, ancak tepede çatısı çökmüş bir Bizans kilisesinin kalıntıları var.

Evcik İskelesi olarak bilinen kumsal, yörenin en bakir yerlerinden biri; birkaç derme çatma baraka dışında hiçbir yapı yok. Karacaköy’e gelmeden ayni an bir başka yol ise Ormanlı Plajına gidiyor. Ormanlı Plajı sürekli esen rüzgârı ve kum duvarları nedeniyle yamaç paraşütü için son derece uygun bir yer.
Karacaköy un içinden geçen yol Yalıköy’e kadar ulaşıyor. Yalıköy Karaburan’la birlikte Çatalca’nın Karadeniz kıyısındaki iki sahil köyünden biri. Eski bir Rum balıkçı köyü olan Yalıköy’e Rumlar çizme anlamına gelen Podima diyormuş ve bir zamanlar korsan yatağıymış. Sezonun kısa olması nedeniyle turizm fazla gelişmemiş. Oysa yer yer 100 metre genişliğinde ve 12 kilometre uzunluğunda kumsalı var. Yalıköy sahilinde birkaç balıkçı lokantası ve otel dışında turistik tesis yok, bu yüzden tenha bir yer.

Yalıköy’den Kıyı köy e doğru giden 13 kilometrelik yol şimdilik yapılaşmanın olmadığı bir başka cennete varıyor: Çilingoz. Milli Park lar’a bağlı orman içi dinlenme yerinde günübirlik piknik ya da çadırda kamp yapıla biliniyor.

NASIL GİDİLİR?
İstanbul'a 105 km uzaklıktaki Yalıköy'e ulaşmak için Çatalca Subaşı-Kestanelik-Çanakça-Dağyenice-Karacaköy rotasını izlemek gerekiyor. Evcik Plajı ve İnceğiz Mağaralarına gitmek için özel araç şart. Yeni bosna'dan kalkan İETT otobüsleriyle bir saatte Yalıköy'e ulaşılıyor.

NE YENİR?
Yalıköy balıkçı köyü olduğu için başta sardalye, lüfer, palamut ve kalkan olmak üzere Karadeniz'in tüm balıklarını tadabilirsiniz.
Görülmeye Değer Yerler:

Ziyaretçi
Yalıköy sevdiğim güzel yerlerden biridir. Gidecek arkadaşlara tavsiye ederim.
  • 23 Ağustos 2012 16:42 |
  • Cevapla
  • |
Ziyaretçi
yek dü se Yazdı:
Memleketimizin her köşesi cennet, Bilgiler için teşekkürler..
  • 27 Ağustos 2012 16:33 |
  • Cevapla
  • |
Yorum Ekle
Kalın İtalik Altı Çizili Üzeri Çizili | Sola Yasla Ortala Sağa Yasla | İfade Ekle Bağlantı EkleKorumalı Link Girin Renk Seçimi | Gizli Metin Alıntı Ekle Farklı Bir Alfabe ile Yazılmış Olan Seçili Metni Kiril Alfabesine Çevir Spoiler Ekle
Güvenlik Kodu (CAPCHA)
Kodu Güncelle
Lütfen Güvenlik Kodunu Giriniz.
Kod görünmüyorsa güncellemek için üzerini tıklayınız..