: : Kategoriler : :
: : Sponsor Reklam : :
istanbul gezilecek yerler
: : Son Yorumlar : :
File engine/modules/iComm/show.php not found.
: : Takvim : :
«    Nisan 2015    »
PtSaÇrPrCuCtPz
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
: : Arşiv : :

iletişimBize Ulaşın

: : Anket : :
Sizce En Güzel Bölgemiz?
Marmara
Ege
Akdeniz
İç Anadolu
Karadeniz
Doğu Anadolu
Güneydoğu Anadolu
: : Popüler Konular : :
Bursa İnkaya Tarihi Çınarı ve Köyü Uludağ'a teleferiğin dışında karayolu ile kendi arabanızla çıkmayı düşünüyorsanız, sabahleyin aç karnına kahvaltıyı planlayarak hareket etmenizi

Saraybosnada Gezilecek Yerler Bosna Hersek’in başkenti olan Saraybosna aynı zamanda ülkenin en büyük şehri. Saraybosna’nın İngilizce başta olmak üzere birçok dilde karşılığı

Yaşayan Osmanlı Köyü: CUMALIKIZIK Bursa’nın doğusunda Ankara yolu üzerinde Bursa’ya 10 km. mesafede, Uludağ’ın yamaçlarında beş Kızıklı köyden biridir ve Osmanlı dönemi konut dokusunu

: : Etiketler : :
: : Bağlantılar : :

Bursada Gezilecek Yerler
        

Bursada Gezilecek Yerler Pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmış olan, Osmanlı’nın başkent olarak seçtiği Bursa ilinde pek çok yer görülmeye ve gezilmeye değerdir. Bir kültür hazinesi olan Bursa’da eski camiler, kiliseler, hanlar, kaleler, türbeler, müze ve ören yerleri bulunmaktadır.

Bursa denildiğinde herkesin aklına gelen ilk şey elbette camilerdir. Pek çok eski caminin yer aldığı bu şehirde en bilindik olanı ise Ulu Camii’dir. Yıldırım Beyazit zamanında yapılmış olan Ulu Camii, Bursa’nın tarihi camileri yerlerinden bir tanesidir. Şehirdeki kubbeli camiler arasında en büyüğü olama özelliğine sahip olan Ulu Camii gerek mimari yapısı gerekse manevi huzuru bakımından gezilmeye değer yerlerin başında gelmektedir. Bunların yanı sıra yine cami içindeki el işi motifler, işçilikler, yazı sanatları ve hat sanatları da görülmeye değerdir.

Yine Yıldırım Beyazit zamanında yapılmış olan bir başka cami ise Emir Sultan Camii’dir. Yıldırım Beyazit Han’ın kızı tarafında yaptırılmış olan Emir Sultan Camii, eşi Emir Sultan’a atfedilerek yapılmış bir camidir. Çeşitli zamanlar zarar görmüş ancak tekrar onarım ve bakım yapıldıktan sonra gezilecek hale getirilmiştir.
Bursa’da gezilecek yerler arasında yer alan ve bilindik camilerden bir tanesi de Yeşil Camii’dir. Şiirlere konu olan Yeşil Cami Çelebi Sultan Mehmet zamanında yapılmış eşsiz güzellikteki camilerimizden bir tanesidir. Tamamı kesme taş ve mermerden yapılmış olan Yeşil Camii, Osmanlı döneminin en güzel işçilik ve sanatlarının da yansıtıldığı bir kültür hazinesidir.

Bursa’nın tarihi yerleri arasında en eski olanı Orhan Camii’dir. 1300 yıllarda Orhan Bey tarafından yaptırılmış olan bu cami yapılan ilk cami örneklerinden bir tanesidir.

Bursa – Muradiye ilçesinde yer alan Muradiye Camii ise Sultan II. Murat döneminde yaptırılmış olan bir diğer kültür hazinesidir. Muradiye Camii’nde de yine döneminin işçiliği ve izlerine rastlamak mümkündür.

Bursa’nın tarihi yerleri saymakla bitmiyor. Saydığımız camilere ek olarak vereceğimiz yerler ise Yıldırım Camii, Hamzabey Camii, İznik Yeşil Camii, Hacı Özbek Camii ve Mahmut Çelebi Camii’dir. Yine bu camilerde döneminin izlerini bulmak mümkündür ve kültür açısında çeşitli kalıntılar mevcuttur.
Bursa’da gezilecek yerler camilerle sınırlı değildir. Camilerin yanı sıra pek çok kilise, senegog, han, milli park, türbe ve kale örnekleri de bulunmaktadır. Bursa’nın tarihi yerleri arasında bulunan kiliselerden bazıları; Fransız Kilisesi, Koimesis Kilisesi, Aziz Tryphonos Kilisesi, Helena Konstantinos Kilisesi ve Kumkaya Kilisesidir. Bursa’da yer alan sinegoglar ise; Geruş Sinegogu, Ets Ahayim Sinegogu ve Mayor Sinegogu’dur. Kültür zenginliği çok fazla olan Bursa’nın içinde pek çok han mevcuttur. Emir( Bey) Han, Eski Yeni (tahıl) Han, Geyve Hanı, İpek Hanı, Koza Hanı, Pirinç Hanı, Tuz Pazarı Hanı, Hoca Tursun Hanı ve Issız Hanı Bursa’da yer alan hanlardır.

Pek çok türbe ve kalenin de bulunduğu Bursa gezilecek yerler arasında tarihi ve kültürü en iyi yaşatacak yerlerin başında gelmektedir.
Görülmeye Değer Yerler:

Ziyaretçi
Müge Yazdı:
Evliyalar şehri bursa, büyük alim ve evliyaları bağrında besleyip büyüten mukaddes bir şehrimizdir. Mutlaka herkesin ziyaret etmesi gerekir.
Ziyaretçi
Yasin Yazdı:
Osmanlı devletinin kurucusu ve Bursa'yı Osmanlı'lara katan Orhan Bey'in türbelerini Bursa'da gezebilirsiniz.

Gittiğiniz zaman Ulu Camii ve Gemlik'e uğramadan gelmeyin derim, Bursa'yı gerçekten tanımak ve gezmek istiyorsanız Gemlik'e mutlaka ve mutlaka uğramalısınız.
  • 17 Haziran 2012 12:30 |
  • Cevapla
  • |
Ziyaretçi
ömer Yazdı:
Yasin,
gemlikte bi numara yok
  • 6 Ağustos 2013 17:19 |
  • Cevapla
  • |
Yorum Ekle
Kalın İtalik Altı Çizili Üzeri Çizili | Sola Yasla Ortala Sağa Yasla | İfade Ekle Bağlantı EkleKorumalı Link Girin Renk Seçimi | Gizli Metin Alıntı Ekle Farklı Bir Alfabe ile Yazılmış Olan Seçili Metni Kiril Alfabesine Çevir Spoiler Ekle
Güvenlik Kodu (CAPCHA)
Kodu Güncelle
Lütfen Güvenlik Kodunu Giriniz.
Kod görünmüyorsa güncellemek için üzerini tıklayınız..