: : Kategoriler : :
: : Sponsor Reklam : :
istanbul gezilecek yerler
: : Son Yorumlar : :
File engine/modules/iComm/show.php not found.
: : Takvim : :
«    Nisan 2015    »
PtSaÇrPrCuCtPz
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
: : Arşiv : :

iletişimBize Ulaşın

: : Anket : :
Sizce En Güzel Bölgemiz?
Marmara
Ege
Akdeniz
İç Anadolu
Karadeniz
Doğu Anadolu
Güneydoğu Anadolu
: : Popüler Konular : :
Bursa İnkaya Tarihi Çınarı ve Köyü Uludağ'a teleferiğin dışında karayolu ile kendi arabanızla çıkmayı düşünüyorsanız, sabahleyin aç karnına kahvaltıyı planlayarak hareket etmenizi

Saraybosnada Gezilecek Yerler Bosna Hersek’in başkenti olan Saraybosna aynı zamanda ülkenin en büyük şehri. Saraybosna’nın İngilizce başta olmak üzere birçok dilde karşılığı

Yaşayan Osmanlı Köyü: CUMALIKIZIK Bursa’nın doğusunda Ankara yolu üzerinde Bursa’ya 10 km. mesafede, Uludağ’ın yamaçlarında beş Kızıklı köyden biridir ve Osmanlı dönemi konut dokusunu

: : Etiketler : :
: : Bağlantılar : :

İstanbul Gezilecek Yerler
        

İstanbul Gezilecek Yerler İstanbul Türkiye’nin gözbebeği ve Avrupa’nın en güzel şehirlerindendir. Tarihiyle, yapısıyla, Kültürüyle İstanbul cennet bir şehirdir. Tarihi açıdan birçok medeniyete ev sahipliği yapan İstanbul, birçok medeniyeti bünyesinde barındırmış ve medeniyetlerden kalan izleri hala barındırmaktadır. Gezilecek o kadar yeri, güzelliği doğası vardır ki günlerce gezilerinizde bir türlü bitmek bilmez.

Tarihi yerlerinden başlayacak olursak İstanbul’da cami olarak görebileceğiniz yerler: Sultanahmet Camii, Ortaköy Camii, Fatih Camii, Teşvikiye Camii, Süleymaniye Camii, Rüstem paşa Camii, Eyüp Sultan Camii, Küçük Ayasofya Camii’dir. Bu sadece birkaçıdır. Bunlar gibi birçok buram buram tarih kokan camilere rast gelmeniz mümkündür. Tarih denince akla ilk gelen yerlerin başında gelen İstanbul adeta medeniyetlerin buluşma noktası olmuştur.

İstanbul’da gezip görebileceğiniz yerlerin başında Topkapı Sarayı ve Ayasofya Müzesi gelmelidir. Topkapı sarayında tarihimizi anlatan Osmanlı Devleti’nin birçok eserleri mevcuttur. Padişahların kılıçları, kıyafetleri, kaldıkları yerler, sarayın içyapısı, işlemeler ve daha birçok şeyi görmeniz mümkündür. Topkapı sarayını gezmeniz ve her yerini görmeniz zaten bir gününüzü alacaktır. Bu sarayın içi çok büyük ve tarihimizin ana yeri olarak bilinir. Sarayın içerisinde dikkatinizi en çok Harem bölümü çekeceğinizden şüpheniz olmasın. Harem bölümünde ziyaretçilere açık ve nasıl bir yapıda olduğunu görüp incelemeniz mümkün. Ayasofya Müzesi ise gerek yapısıyla gerekse içerisindeki eski yapılarla tarihe akıp gitmenizi sağlayacak ve kendinizi o duygunun akışına bırakacaksınız. Gerek mimari yapısıyla gerekse içerisinde bulunan dehlizlerde kaybolup gideceksiniz. Kültürel bir miras olan Ayasofya Müzesi büyüsüyle size etkisi altına alacak ve tekrar tekrar gitmek isteyeceğiniz yerlerin başlarında gelecektir. Heybetli bir yapısı bulunan Ayasofya Müzesi her yıl birçok turiste ev sahipliği yapan bir müze olarak, dünyanın nasıl bir aşamadan geçtiğini, nasıl kültürler olduğunu ve geçmişi anımsamak için yüzyıllara meydan okuyarak ayakta kalmayı başaran bir yapıdır.

İstanbul Gezilecek Yerler Yeryüzündeki cennet şehirlerin başında gelen İstanbul Boğaz’ı ile büyüklüğü ile tarihi ile ve turistik olarak vazgeçilmez bir şehirdir. Medeniyetlerin İstanbul’a sahip olmak için binlerce savaşa giriştiği bir şehirdir.

İstanbul’da ilginizi çekecek başka bir yer ise Galata Kulesi’dir. İstanbul Fethi’nden yaklaşık 200 yıl önce yapılan bu kule 24 kule içerisinde ayakta kalan tek kuledir. Dolmabahçe Saray’da gezilecek yerler listesinde bulundurulması gereken bir tarihi güzelliktir. Avrupa’nın anıtsal saraylarından özenilerek inşa edilen Dolmabahçe Sarayı yapısı itibariyle süslenerek yapılmış ve her karesinde bir işleme görmeniz mümkündür. Sarayda bulunan hamamlar, bahçeler, aydınlatma, ısıtma, kapı ve duvarlardaki süslemeler o kadar hoş bir biçimde yapılmıştır ki gözlerinizi bu yapıttan almanız imkânsızdır.

Yerebatan Sarnıcı gezilecekler listesine almanız gereklidir. Bizans zamanında yapılan su sarnıçlarının içerisinde en büyüğü olan Yerebatan Sarnıcı yüzlerce sütunun arasında kaybolup giden bir yapıdır. Burada içinizde garip bir ürperti oluşacaktır. Sarnıçlardan diğeri ise Sultanahmet Binbirdirek Sarnıcı olarak bilinmektedir. Kolay bir şekilde bu sarnıcı gezerek sütunları görmeniz ve yapısını incelemeniz mümkün yerlerdendir. Sultanahmet Binbirdirek Sarnıcı Büyük Konstantin döneminden kalan (4.yy) bir sarnıçtır.Kız Kulesi’ni hemen hemen herkes bilmektedir. Denizin ortasında Boğaz’a göz kırpan bu kule güneş batarken mükemmel bir tablo ortaya çıkarmaktadır. Üsküdar’a yakın olan bu kule yalnızlık ve aşkın vazgeçilmez temsilcisi olmuştur. Denizin ortasında alımlı ve sevdalı yapısıyla tek başına meydan denize meydan okumaktadır. Eşi ve benzeri bulunmayan bu yapının özelliğinden bir tanesi ise iki kıtanın ortasında bulunmasıdır.(Asya ve Avrupa Kıtaları)

Elbette görmeniz gereken başka yer ise şüphesiz ki Anadolu ve Rumeli Hisarı’dır. Anadolu Hisarı, Yıldırım Beyazıt tarafından İstanbul’un en dar yerlerine yapılan bir yapısı ve üzerinde üç tane kulesi bulunmaktadır. Bu kuleler hisarı korumak için yapılmıştır. Rumeli Hisarı ise tarihte birçok kez kuşatma altına alınan bir özelliğe sahiptir. Anadolu ve Rumeli Hisarı karşı karşıya birbirine bakan iki hisardır.

İstanbul’u anlatarak bitirmemiz elbette ki mümkün değildir. Gezip görülecek bu yerleri gezerek bitirmek kolay olmasa da değecek bir etkinlik olacaktır sizler için. Türkiye ve Osmanlı Devleti denilince gezip görülecek ilk ve eşsiz bir yer varsa orası da İstanbul’dur. Bu şehri gezip görmek, o lezzeti tatmak ve o duyguları yaşamak size bir anı olarak kalacak ve hafızalarınıza kazınacaktır. Umarım yeteri kadar bilgi aktarmışımdır sizlere gezip görmeniz dileklerimle baki kalın.
Görülmeye Değer Yerler:

Ziyaretçi
Selin Yazdı:
İstanbul burada anlatılacak, yorumlarla belirtilebilecek bir yer değil gerçekten.. Sultanahmetinden tut Eyüp Sultan'ı, Gülhanesi, Bakırköyü... Her yeriyle ayrı bir güzellik, ayrı bir hava.. Allah Fatih Sultan'dan razı olsun..
  • 20 Haziran 2012 22:48 |
  • Cevapla
  • |
Yorum Ekle
Kalın İtalik Altı Çizili Üzeri Çizili | Sola Yasla Ortala Sağa Yasla | İfade Ekle Bağlantı EkleKorumalı Link Girin Renk Seçimi | Gizli Metin Alıntı Ekle Farklı Bir Alfabe ile Yazılmış Olan Seçili Metni Kiril Alfabesine Çevir Spoiler Ekle
Güvenlik Kodu (CAPCHA)
Kodu Güncelle
Lütfen Güvenlik Kodunu Giriniz.
Kod görünmüyorsa güncellemek için üzerini tıklayınız..