: : Kategoriler : :
: : Sponsor Reklam : :
istanbul gezilecek yerler
: : Son Yorumlar : :
: : Takvim : :
«    Mart 2015    »
PtSaÇrPrCuCtPz
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
: : Arşiv : :

iletişimBize Ulaşın

: : Anket : :
Sizce En Güzel Bölgemiz?
Marmara
Ege
Akdeniz
İç Anadolu
Karadeniz
Doğu Anadolu
Güneydoğu Anadolu
: : Popüler Konular : :
: : Etiketler : :
: : Bağlantılar : :

Sakaryada Gezilecek Yerler
        

Sakaryada Gezilecek Yerler Marmara Bölgesi’nin en büyük beşinci ilidir. Bir milyona yakın nüfusu ve Karadeniz’e kıyısı vardır. İl merkezi Adapazarı’dır. Otomotiv sektörüne karşı özel bir ilginiz varsa görmeniz gereken yerlerden birisi de burasıdır. Sahip olduğu geniş otomobil endüstrisine Otokar, Toyota, Otosan ve Goodyear da dahildir. Bu fabrikaları görmek isteyebilir, izin verildiği müddetçe size rehberlik edecek formenlerle birlikte gezebilirsiniz.

Görmeniz gereken yerlerin başında Taraklı gelmektedir. Buradaki evler Safranbolu evlerini anımsatmaktadır görüntüleri itibariyle. Safranbolu’yu sevdiyseniz Taraklı’yı daha çok sevebilirsiniz. Çünkü güzel bir yeşillik fon oluşturmaktadır Taraklı’ya. İçinden geçen dere buraya ayrı bir güzellik katmaktadır. Evlerin bazıları neredeyse üç asırdır ayaktadır. Oraya kadar gitmişken bir Mimar Sinan eseri olan Yunus Paşa Camii’ni de görmek isteyebilirsiniz. Kubbesi kurşun kaplı olduğundan halk arasında Kurşunlu Camii olarak da bilinmektedir. Gezmekten yorulmuş ve dinlenme ihtiyacı hissediyorsanız az ilerisindeki Tarihi Hamam’ın tarihi dokusunda da ter atmak isteyebilirsiniz.

Sakarya’nın Karadeniz kıyısı kesimlerine gidemiyorsanız üzülmeyin. Sapanca Gölü tam size göre. Karadeniz kadar olmasa da güzel bir mavilik yer almaktadır önünüzde. Sahildeki restoranlarda karnınızı doyurabilir, çocuklarınızı oynamaları için parklara güvenle bırakabilirsiniz.

Justinianus Köprüsü olarak bilinen Beşköprü de görülmesi gereken yerlerdendir. Burasını Milattan Sonra 550’li yıllarda yapıldığı varsayılmaktadır. Sakarya Nehri’nin kollarından biri üzerine inşa edilmiştir. Fakat nehir yatağı zamanla değiştiği için burası boşta kalmıştır. Rivayete göre aynı bölgeye daha önce dört köprü daha yaptırılmış fakat hepsi de akıntıya dayanamayarak yıkılmıştır. Beşköprü oraya yapılan son köprü olmuştur. Adı da buradan gelmektedir zaten.

Gezilmesi gereken yerlerden birisi de Acelle Yaylası’dır. İçlerine doğru ilerledikçe kaynak sularıyla karşılaşabileceğiniz bir yerdir burası. O sebeple yanınıza su almanıza gerek olmayabilir. Kıyılarda balıkçılarla ve kampçılarla karşılaşabilirsiniz. Balık tutup kamp yapanlardan birisi de sizler olursunuz belki, kimbilir.

Çiğdem Yaylası etrafını kaplayan ağaçlar sebebiyle görüntü olarak bir tabağı anımsatmaktadır. Yaz mevsiminde çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Karadeniz gezisine çıktıysanız burada etkinlikler sizlere tanıdık gelecektir. Çünkü Sakarya nüfusunun çoğunluğunu Karadenizliler oluşturmaktadır.
Görülmeye Değer Yerler:

Yorum Ekle
Güvenlik Kodu (CAPCHA)
Kodu Güncelle
Lütfen Güvenlik Kodunu Giriniz.
Kod görünmüyorsa güncellemek için üzerini tıklayınız..